Anasayfa

ayvalık

Ayvalık

Ayvalık

                                             
                                                                             

 

Kıyı Ege de şirin bir ilçe olan Ayvalık, eşsiz kumsalları ve mimari dokusu ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Bu şirin ilçenin doğal güzellikleri yanında ilginç mimarisi de dikkat çekiyor. Daracık sokakları eski taş evleri, kilise, manastır ve tarihi camileriyle Ayvalık, doğal ve tarihi güzellikleri ile gezmeye doyamayacağınız bir tatil beldesi. 

Assos ve Bergama gibi tarihi yerleri günübirlik ziyaret etmeniz mümkün.
 

Ayvalık’a 7 km yakınlıkta bulunan Cunda Adası’na deniz ve kara yoluyla ulaşabilirsiniz. 

 

Plajlarıyla ünlü olan Sarımsaklıya uzaklık 7 kilometredir. 
 

İrili ufaklı adaları, incecik kumu, uçsuz bucaksız masmavi denizi, göz alabildiğine uzanan zeytin ağaçları, çam ormanları, yaz aylarının iç ferahlatıcı İmbat'ı, Meltem'i, eşsiz tarihi dokusu, her bir köşesine işlemiş Rum kültürü, taş binaları ile yeryüzündeki cennettir Ayvalık.  


Ege kıyısında yer alan Ayvalık, Edremit Körfezinin güneyinde uzanır. Yaz kış yumuşak iklimi ile sarıp sarmalar. Öğleden sonraları başlayan, batıdan esen bol iyotlu tatlı imbat ve Kaz Dağları'nın bol oksijenini taşıyan serinletici meltem, Ayvalık'ın vazgeçilmezlerindendir. 

Rum ustalarının yöresel taşlarla Neo-Klasik tarzda yaptıkları Ayvalık evleri, bu evlerin kapıları, yel değirmenleri, taş kahveleri, anıt müze statüsünde bulunan ve bir çoğu kimlikleri bozulmadan camiye dönüştürülmüş olan 1800'lü yıllardan kalma kiliseleri birer sanat eseridir.

Onlarca kendine has mezesi ve deniz ürünleri sunan zeytin, zeytinyağı, peyniri, ekmeği, tatlısı, tostuyla müthiş bir gastronomiye sahip Ayvalık, bu zenginliğini üç tarafını çevreleyen bereketli Ege denizine ve yüzyıllardır yoğrulduğu Rum mutfağına borçludur.


Ayvalık, yüzyıllardır doğal bir saklı limandır. 12 ay boyunca 60 dalış noktası ile dalış tutkunlarının favori bölgesidir. Rengarenk mercan kayalıkları ile su altı fotoğrafçıları için idealdir. Rüzgarı ve kumsallarıyla sörfçüler ve yelkenciler için bulunmaz bir fırsat yaratır. Meraklılarına duyurulur: kırmızı mercanlar dünyada sadece burada ve Kızıldenizde bulunur. Haritalarda yer almayan el değmemiş 22 irili ufaklı adanın tamamı milli park ilan edilmiştir. 752 farklı bitki türünü ve 247 kuş türüne barınaklık eden pırıl pırıl çivit mavisi koylar ve berrak deniz, günübirlik tekne turları ile keşfedilebilir.


Yeşil ve mavinin her tonunun bir arada yer aldığı Ayvalık'ın eşsiz manzarası, koyları ve adaları en iyi Şeytan Sofrası'ndan izlenir. Mitolojiye göre Zeus'un süt annesi İda tarafından kovulan üç ayaklı Şeytanın bir ayağı burada, bir ayağı İda (Kaz) dağı eteklerinde, bir ayağı da Midilli adasındadır. Güneş tanrısı Apollon ve Ay tanrıçası Selen ile Sarımsaklı kumsallarında tanışmış kadife gibi yumuşak kilometrelerce uzanan altın renkli kumsallarda yürüyüp denize girerlermiş.


Yaz aylarında sanatsal etkinliklere ve konserlere katılabilirsiniz.


Yunanistan'ın Midilli adasına her gün feribotla ulaşımın mümkün olduğu Ayvalık, neresinde olursanız olun burada olmanın mutluluğundan kaçamayacağınız bir cennet adeta.